Exciting news from this year's ASB Polyfest!

     

Term Dates

2024 TERM DATES 

Term 1 2024

Wednesday 31st January: Powhiri for Year 9 students and all new students

Thursday 1st February: All Students Years 9-13 at school

Tuesday 6th February: Waitangi Day

Friday 29th March: Good Friday

Monday 1st & Tuesday 2nd April: Easter Holidays

Friday 12th April: End of Term 1 

Term 2 2024

Monday 29th April - Friday 5th July 

Monday 3rd June: King's Birthday 

Friday 28th June: Matariki

Term 3 2024

Monday 22nd July - Friday 27th September

Friday 23rd August: Mid Term Break

 

Term 4 2024

Monday 14th October - Tuesday 10th December

Monday 28th October - Labour Day

 

newsletter logo

 


Upcoming Events

Jul
22

22.07.2024 8:45 am - 9:45 am
First day of Term 3

Jul
23

23.07.2024 5:00 pm - 6:00 pm
AGGS Foundation Meeting

Aug
13

13.08.2024 5:00 pm - 6:00 pm
AGGS Foundation Meeting

Aug
16

16.08.2024 11:00 am - 1:00 pm
Founding Day

Published: Thursday, 28 March 2024 09:39

Our school proudly sent six vibrant cultural groups with nearly 300 students, our largest participation since 2021. Huge congratulations to every student involved for their hard work and dedication. Thanks to our amazing teachers, tutors, and staff for their support, and a big shoutout to all our whānau for your ongoing encouragement. Below are the remarkable achievements of our groups! 🎉 
 
Diversity Stage
Overall stage winner - Fijian Group
Oceania Continent Award - 1st Place Fijian Group
Interpretation of Theme Award - 3rd Place - Fijian Group
Choreography Award - 2nd Place - Fijian Group
 
Kapa Haka
Overall stage winner - 4= place
Haka Taparahi - 2nd place
Waiata-ā-ringa - 3rd place
Manukura Wahine - Rubylee Greenwood - 3rd Place
Whakaeke - 4th place
Moteatea - 4th place
Whakawātea - 4th place
Poi - 6th place
 
Niuean Group
Overall stage winner - 2nd place
Kamataaga - 1st Place
Lologo Tapu Tuai - 1st Place
Tame - 1st Place
Meke - 1st Place
Takalo - 1st Place
Fakaotiaga - 1st Place
Tauteuteaga Tino Foou - 1st Place
Fakaalialiaga Katoa - 1st Place
Takitaki Fifine - 1st Place
All Girls’ High School - 1st Place
 
Senior speeches
Rachel Sipeni - 1st Place, Overall speech winner
Milah Holo - 2nd Place
 
Samoan Group
Overall stage winners - 1st Place
Ulufale (Entrance) - 1st Place
Ulufafo (Exit) - 1st Place
Togiga (Costume) - 1st Place
Mauluulu - 1st Place
Sāsā - 1st Place
Fuataimi - 1st Place (Madyzin Sao)
Pese o le aso - 1st Place
Taupou - 1st Place (Hinemoa Peauala)
Taualuga - 1st Place (Hinemoa Peauala)
Tongan Group
Soke - 1st Place
Mauluulu - 1st Place
 
Tongan Speeches
Y10
Meleane Teisina 1st place
Y11
Malia Mausia 2nd place
Y12
Mele Ikatonga Moa 3rd place
 
Congratulations to all involved in Polyfest 2024.
 

From our Video Library